دوشنبه ٠٥ خرداد ١٣٩٩
شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن، ماه مبارک رمضان، ماه دوری از گناهان، ماه بندگی مبارکتان باد.
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1906
 بازدید امروز : 516
 کل بازدید : 4405709
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0/0625
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
اوقات شرعی
صفحه اصلی > آشنائي با مركز > شرایط جذب 

شرایط جذب

 

نحوه ثبت‌نام، آزمون، مصاحبه، گزينش، كارآموزي، تحليف و صدور پروانه

الف- نحوة ثبت‌نام:

جهت شركت در آزمون مركز، دفترچه‌هاي راهنما حاوي اعلام شرايط لازم جهت شركت در آزمون و مدارك مورد نياز، فرمهاي مخصوص و اعلام تعداد نياز مركز به وكيل يا كارشناس در نقاط مختلف كشور تهيه و تنظيم می شود  كه افراد مي‌توانند پس از اعلام مرکز از طريق مراكز پستي سراسر كشور نسبت به تهية آن اقدام و با تكميل و ارسال مدارك لازم در آزمون مركز شركت نمايند.

ب- آزمون:

آزمون مركز براي مشاورة حقوقي و وكالت شامل دروس:

 

تعداد سؤالات

آئين دادرسي مدني

20

آئين دادرسي كيفري

20

حقوق مدني

20

حقوق جزاي اختصاصي و عمومي

20

حقوق تجارت

20

امور حسبي

20

حقوق ثبت

20

تحريرالوسيله

20

مي‌باشد كه جمعاً 160 سؤال چهار گزينه‌اي دارد كه شركت‌كنندگان مي‌بايستي در مدت 120 دقيقه نسبت به پاسخگوئي آن بپردازند و آزمون داراي نمرة منفي و به ازاء هر سه سؤال غلط يك نمره كسر مي‌گردد.

كليه سؤالات آزمون چهار گزينه‌اي است و بطور كلي در خصوص اين آزمون سؤالات تشريحي وجود ندارد.

نتايج آزمونها معمولاً حداكثر 2 ماه پس از برگزاري از طريق روزنامه‌هاي كثيرالانتشار اعلام مي‌شود.

ج- مصاحبه:

پس از اعلام نتايج، كليه قبولشدگان در آزمون مي‌بايستي در مصاحبة مركز شركت نمايند در اين مصاحبه از پذيرفته‌شدگان هم از جنبة علمي و هم عقيدتي توسط اساتيد دانشگاه سؤالاتي بعمل مي‌آيد كه مي‌بايستي بصورت حضوري پاسخگو باشند و اساتيد افرادي را كه در پاسخگوئي به سؤالات خوب عمل نموده‌اند را قبول و افرادي كه ضعيف عمل نموده‌اند را تجديد مصاحبه رد مي‌نمايند افرادي‌كه در مصاحبه رد مي‌شوند از طي ارائه مراحل جهت اخذ پروانه باز مي‌‌مانند ولي می توانند با مطالعة بيشتر در آزمون‌هاي بعدي مركز شركت نمايند.

انجام مصاحبه هر فرد منوط به دعوت كتبي يا شفاهي است كه از طريق مركز از پذيرفته‌شدگان به عمل مي‌آيد.

د- گزينش:

پس از مصاحبه و اعلام قبولي فرد توسط اساتيد مصاحبه كننده از فرد پذيرفته شده گزينش به عمل مي‌آيد مرحلة گزينش كه بر اساس نظر مركز، تحقيق از محل كار يا زندگي فرد و يا افراد مورد وثوق و يا استعلام از مراجع ذيصلاح مي‌باشد پس از كسب اطلاعات لازم، پروندة فرد جهت اعلام نظر هيأت سه نفرة منتخب هيأت اجرائي به اين هيأت ارسال و هيأت پس از بررسي نسبت به تأييد يا عدم تأييد صلاحيت فرد نظر مي‌دهد افرادي كه صلاحيت ايشان مورد تأييد قرار مي‌گيرد با مراجعه به واحد مشاوران حقوقي يا واحد كارشناسان سه استعلام پزشكي قانوني، سجل كيفري و تأييديه تحصيلي را اخذ تا نسبت به وصول پاسخ آنها از مراجع ذيربط و ارائه به مركز اقدام نمايند.

هـ- كارآموزي:

پس از تأييد صلاحيت، فرد پذيرفته شده جهت انجام دورة كارآموزي به واحد آموزش مركز بصورت كتبي معرفي مي‌گردد دورة آموزش براي كلية رشته‌ها 6 ماه مي‌باشد.

واحد آموزش كه قبلاً زير نظر معاونت آموزش قوة قضائيه بود در حال حاضر زير نظر مركز فعاليت مي‌نمايد.

 

نحوة آموزش كارآموزان وكالت و مشاورة حقوقي:

پس از معرفي كتبي كارآموز به واحد آموزش بدو صورت در خصوص كارآموزان استان تهران و ساير استانها اقدام مي‌گرد كه بدين شرح مي‌باشد.

الف) كارآموزان استان تهران:

براي كارآموزان استان تهران بلافاصله پس از معرفي، واحد آموزش اقدام به تشكيل پرونده نموده و از كارآموز 3 قطعه عكس 4×3، فتوكپي مدرك تحصيلي و شناسنامة فرد اخذ مي‌گردد و ضمناً فرمهاي مخصوص آموزش نيز توسط كارآموز تكميل و پس از اخذ اين فرمها واحد آموزش اقدام به معرفي فرد به مجتمع‌هاي قضائي تهران و دادگستري شهرهاي اطراف اين استان مي‌نمايد. كه در طي دوره كارآموزي هر فرد ميبايستي در :

دادگاه خانواده بمدت                                               10     روز

دادگاه اطفال  بمدت                                                10     روز

دادگاه تجديد نظر بمدت                                           30     روز

دادگاه حقوقی و اجراي احكام حقوقي و دفاتر               75     روز

دادگاه كيفري                                                       30     روز

دادگاه اجراي احكام كيفري                                      25     روز

جمعاً180 روز به كسب اطلاعات لازم در خصوص مسائل مختلف حقوقي بپردازد.

ضمناً در هنگام طي اين دوره كه بيشتر بصورت عملي است كارآموز يكماه در كلاس‌هاي فشرده‌اي كه بعدازظهرها از ناحية مركز تشكيل مي‌گردد مي‌بايستي شركت و در پايان آن نيز نمرة حد نصاب قبولي را اخذ نمايد. دروس دورة علمي عبارتند از:

فرد كارآموز پس از طي دورة 180 روز عملي و يكماهة علمي و كسب نمرة حدنصاب در آزمون‌هاي علمي در حقيقت دورة كارآموزي‌اش را با موفقيت بپايان رسانده كه پس از تأييد واحد آموزش و اخذ گزارش عملكرد كارآموزي گواهينامه پايان دورة كارآموزي براي وي صادر مي‌گردد.

 

ب‌) كارآموزان استانهاي (غير از تهران ):

پس از معرفي اين افراد به واحد آموزش، اين واحد به تفكيك استان اقدام به معرفي كارآموزان هر استان بانضمام آدرس و شمارة تلفن آنها به معاونت آموزش دادگستري هر استان مي‌نمايد و بدين ترتيب كارآموزان با مراجعه به معاونت آموزش دادگستري مربوطه از طريق اين معاونت جهت طي دورة 6 ماهه كارآموزي همانند آنچه در خصوص كارآموزان استان تهران عنوان شد به محاكم معرفي مي‌گردند و پس از طي اين دوره، معاونت آموزش دادگستري مربوطه مي بايستي كلية اقدامات كارآموز را تأييد و در صورتي‌كه كارآموز در آزمون علمي نيز نمرة حد نصاب قبولي را اخذ نموده باشد با هماهنگی مراکز استانها اقدام به معرفي كارآموز به مركز جهت انجام مراسم تحليف نمايد.

 

و – تحليف و صدور پروانه:

پس از گذر از مرحلة كارآموزي، و تأييد واحد آموزش، كارآموزان مشاورة حقوقي دوره ديده جهت انجام مراسم تحليف به واحد مشاوران حقوقي مركز معرفي مي‌گردند اين واحد پس از اخذ اسامي اقدام به بررسي پروندة افراد نموده و در صورتي كه كلية مدارك افراد از هر حيث كامل بود كارآموز جهت حضور در مراسم تحليف كه مي‌بايستي در حضور لااقل سه نفر از اعضاء هيأت اجرائي مادة 187 قانون برنامة سوم توسعه برگزار گردد دعوت مي‌گردد.

پس از مراسم تحليف پروانة وكالت و مشاورة حقوقي پاية 2 افراد پس از توشيح  جناب آقای مومنی ریاست محترم مرکز کل به آنها اعطاء مي‌گردد تا با اين پروانه اقدام به ثبت مؤسسه حقوقي نمايند. پس از ثبت مؤسسه از طريق دواير ثبت شركتها، فرد با مراجعه به مركز دفترچة وكالت و مشاورة حقوقي پايه 2 و 50 برگ فرم قرارداد وكالتنامه اخذ مي‌نمايد.