يکشنبه ٠٥ اسفند ١٣٩٧
عن النبی صلى الله عليه و آله: إن اللّه َ لَيَدرَأُ بِالصَّدَقَةِ سَبعينَ مِيتةً مِنَ السُّوءِ. پيامبر خدا صلى الله عليه و آله فرمود: خداوند، با صدقه هفتاد نوع مُردن دل خراش را [از انسان] دور مى كند.
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1467
 بازدید امروز : 318
 کل بازدید : 4127783
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0/0781
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
اوقات شرعی
صفحه اصلی > اطلاعات حقوقی > نمونه سوالات اختبار > حقوق جزا 

حقوق جزا :
به سوالات زير بر اساس موازين قانوني و حقوقي با استدلال پاسخ دهيد:

الف)در يكي از روزهاي گرم تابستان
۱۳۸۵ داريوش كه مبلغ قابل توجهي به دوستش پرويز بدهكار بود، به قصد قتل وي در منزل خويش بستني و نوشيدني مسمومي را در اختيار پرويز مي گذارد و با اصرار از وي مي خواهد آنها را ميل نمايد. در اثر مصرف آنها پرويز به حالت اغماء مي افتد و دوست پرويز، كمال كه در آنجا حاضر بود او را به بيمارستان مي رساند و با اقدامات به موقع كادر پزشكي ، وي از مرگ حتمي نجات مي يابد ولي شدت مسموميت موجب صدمه شديد به حافظه پرويز گرديده به گونه اي كه گواهي پزشكي قانوني حاكي از زوال ۴۰% حافظه پرويز مي باشد.
با ملاحظه پيشينه كيفري داريوش معلوم مي شود كه وي سابقه خريد و فروش اموال مسروقه را نيز داشته كه بدليل گذشت شكايت و وضعيت خاص داريوش ، با اعمال ماده
۲۲ ق . م . ا. وي به ۳۰ ضربه تازيانه و پرداخت دو ميليون ريال جزاي نقدي محكوم شده و ۳۰ ضربه تازيانه بر وي اجرا شده ولي او جزاي نقدي را نپرداخته است.
با توجه به محتويات پرونده و با استناد به قواعد و مقررات حاكم بر حقوق كيفري ايران به سوالات زير پاسخ دهيد:
۱- جرم يا جرايم احتمالي داريوش چيست؟ و شما به عنوان وكيل پرويز چه مجازاتهايي را از دادگاه درخواست مي كنيد؟
۲- اگر داريوش، خود پرويز را به بيمارستان مي رساند آيا ماهيت جرم وي تغيير مي كرد؟
۳- با فرض محكوميت داريوش، آيا مجازات وي مشمول كيفيات مشدده مي شود؟
۴-  با توجه به اينكه كمال ناظر صحنه بوده است، دخالت وي در جرم ارتكابي و مجازات احتمالي وي چگونه خواهد بود؟
۵-  آيا به عنوان وكيل داريوش مي توانيد براي او درخواست آزادي مشروط يا تعليق اجراي مجازات ينماييد؟

ب ) ضمن مطالعه قضيه زير به سوالاتي كه مطرح مي شود به صورت مستدل و مستند پاسخ دهيد.
در شهر ................. آقاي الف بعد از عروسي، متوجه مي شود كه همسرش خانم ب قبلا با شخصي به نام گودرز رابطه داشته است. وي اين موضوع را به خانواده دختر اطلاع مي دهد و با هماهنگي آنها نقشه قتل گودرز طرح ريزي مي شود. ابتدا دختر به گودرز زنگ زده و او را به خانه دعوت مي كند. پس از ورود گودرز و خلوت نمودن با خانم ب و آماده شدن براي زنا ، شوهر ، پدر و نيز خود دختر او را به قتل مي رسانند.
۱- آيا مي توان گودرز را نسبت به تمام يا برخي از قاتلين مهدورالدم دانست؟
۲- چنانچه شائبه مهدورالدم دانستن مقتول از سوي قاتلين در ميان باشد آيا قصاص تبديل به ديه مي شود؟
۳- در صورت مثبت بودن سوال ۲ آيا حكم آن فقط براي زوج است يا هر سه؟
۴- به عنوان قاضي در خصوص اين قضيه چه رايي داريد؟

ج ) هادي وصيت مي كند كه يك سوم تركه اش ، پس از فوت او به صورت مساوي ميان زيد و خالد تقسيم شود. در اين راستا براي هر كدام از آن دو، وصيت نامه جداگانه تنظيم مي نمايد كه در آن بر اختصاص يك دوم از يك سوم ياد شده به هر كدام از آنها اشاره شده است. وصيت نامه هاي فوق در زمان حيات هادي مفقود گرديده است. زيد با تهيه وصيت نامه اي مجعول، مدعي مي شود كه دو سوم از يك سوم مورد نظر براي او وصيت شده است و مابقي از آن خالد است. خالد نيز به منظور جلوگيري از تضييع حق واقعي خود وصيت نامه مجعول ديگري تهيه مي نمايد، مبني بر اينكه او پس از فوت هادي مالك يك دوم از يك سوم تركه او خواهد بود. پس از اختلاف فوق زيد دادخواستي مبني بر ابطال مدارك خالد و تاييد نظر خودش تقديم دادگاه نموده از خالد به عنوان جاعل شكايت مي كند. هادي كه از اختلاف آنها آگاه مي شود وصيت نامه خود را تغيير مي دهد و يك سوم تركه اش را به ساير امور خيريه اختصاص مي دهد. جرايم زيد و خالد را جداگانه ، با دليل مشخص نماييد.
در بازرسي از يك اتومبيل زانتيا در تاريخ
۲۵/۲/۸۶ مقداري عتيقه جات و اشياء ميراث فرهنگي كه به طور ماهرانه جاسازي شده بود كشف شد. با انتقال اتومبيل به كلانتري و بازرسي دقيق تر مقداري مواد مخدر نيز از بخش ديگر اتومبيل كشف گرديد.
در بازجويي از راننده و سرنشين اتومبيل به نام اسكندر معلوم گرديد كه عتيقه جات متعلق به اسكندر بوده و وي قصد قاچاق آن را از طريق مرز تركيه داشته است و راننده در قبال اخذ پانصد هزار تومان آنها را از شيراز به اروميه منتقل مي كرد ضمن اينكه مواد مخدر نيز متعلق به راننده بوده است.
با توجه به موارد فوق و رعايت تذكر داده شده پاسخ دهيد:
۱ آيا فعل اسكندر داراي وصف كيفري است؟ عنوان آن را به همراه عنصر قانوني و مجازات آن را بيان كنيد.
۲ در صورتي كه شما وكيل اسكندر باشيد و او همكاريهاي لازم را در مرحله تحقيقات مقدماتي با ماموران بنمايد. آيا مي توانيد براي وي تقاضاي تخفيف مجازات بنماييد؟
۳ در فرض (۲) آيا امكان تعليق وجود دارد؟
۴ با فرض اينكه مجازات قانوني اسكندر حبس و جزاي نقدي باشد و امكان تخفيف و تعليق مجازات نيز وجود داشته باشد چگونه تعليق هر دو مجازات ممكن است؟
۵ در صورتيكه اسكندر سابقه قتل عمد با گذشت ولي دم را داشته باشد آيا قاضي پرونده مي تواند جرم جديدي وي را مشمول تشديد مجازات بنمايد؟
۶ عنوان يا عناوين مجرمانه فعل راننده زانتيا چيست؟
۷ آيا راننده زانتيا مشمول قواعد تعدد جرم مي شود؟ در صورت مثبت بودن چه نوع تعددي و حكم آن چيست؟
-
۸ با فرض اينكه مجازات راننده زانتيا به دليل داشتن مواد مخدر حبس ابد باشد و در عين حال وي همكاري هاي لازم را با ماموران كرده باشد آيا امكان تخفيف مجازات وي وجود دارد؟ اگر بلي چقدر؟
۹ - در صورتيكه به هنگام بازجويي از راننده زانتيا يكي از ماموران به دستور مقام مافوق راننده را شكنجه نمايد مسئوليت كيفري مامور و آمر چگونه خواهد بود؟
۱۰ در صورتيكه به هنگام بازرسي از وسيله نقليه راننده اقدام به فرار نمايد و ماموري به امر مقام مافوق اقدام به تيراندازي نمايد و موجب قتل راننده شود مسئوليت مامور را بيان نماييد.
الف : دادگاهي به موجب يك شكوائيه و به استناد دو فقره قبض و دريافت دو دست كت و شلوار در دو تاريخ مختلف، متصدي لباسشوئي را با احراز سوء نيت يك بار نسبت به (( استعمال)) يك دست كت و شلوار و بار ديگر نسبت به ((اتلاف)) دست ديگر كت و شلوار بر طبق مواد مربوطه قانون مجازات اسلامي به مجازات حبس محكوم مي كند. ضمن اينكه وي سابقه محكوميت كيفري نيز دارد. اينك با توجه به اصول و قواعد حقوق كيفري و مواد قانوني مربوطه استدلال كنيد:
۱ آيا افعال مذكور جرم واحد است يا متعدد؟
۲ اگر جرائم ارتكابي متعدد است، مختلف است يا مشابه؟
۳ ترتيب و نحوه تعيين مجازات را در فرض تعدد و تكرار بنويسيد.
۴ با فرض پذيرش تعدد جرم آيا مجازات وي قابل تعليق است؟
۵ در صورتي كه وي سابقه محكوميت قطعي داشته و جرايم فوق را در زمان استفاده از مرخصي از زندان مرتكب شده باشد، مجازات وي آيا قابل تشديد مي باشد؟ به چه دليل؟
۶ در صورتيكه قاضي پرونده به استناد ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامي وي را مشمول مجازات تتميمي نمايد ماهيت اين مجازات چيست؟ تعزيري يا بازدارنده؟ چرا؟

ب : ((الف))با سابقه محكوميت به سبب قتل عمدي منجر به گذشت ولي دم، به دليل اختلاف با همكارش ((ب)) به قصد قتل او سلاحي تهيه كرده و به سوي او تيراندازي مي كند. به دليل لرزش دست ((الف)) تير به پاي ((ب)) اصابت كرده و او را مجروح مي سازد.
اينك با توجه به اصول و قواعد حقوق كيفري و مواد قانوني و رويه قضائي بفرمائيد :
۱ ((الف)) مرتكب چه جرمي يا جرايمي نسبت به ((ب)) شده است؟
۲ مجازات ((الف)) يا مجازات هاي وي را در اين خصوص مشخص نماييد.
۳ آيا مجازات وي به دليل سابقه محكوميت وي قابل تشديد است؟
۴ در صورتي كه ((الف)) اقداماتي را جهت جبران خسارت و بهبود ((ب)) به كار گيرد آيا مي تواند از تخفيف مجازات بهره مند شود؟
الف)به مسئله ي زير بصورت مستدل پاسخ دهيد.(۱۰نمره)
شركت سهامي خاص (الف)،ايزوگام پشت بام ساختمانهاي خود را به پيمانكار (ب) محول نموده است؛كه پيمانكار نيز چند نفر كارگر را براي اين كار به محل شركت آورده كه پس از پايان كارهاي محوله و به هنگام خروج از شركت رئيس هيات مديره شركت الف خطاب به كارگران مي گويد يك انباري داريم كه نياز به ايزوگام دارد و از گارگران مي خواهد كه آنرا انجام دهند به هنگام كار بعلت خرابي و سست بودن سقف انباري يكي از كارگران سقوط نموده و دردم فوت مي نمايد و اولياء دم كارگر متوفي عليه شركت الف و پيمانكار ب اعلان شكايت كرده و كارشناس منتخب شعبه ي بازپرسي نيز علت حادثه را خرابي و سستي سقف انبار و بي احتياطي كارگر اعلان نموده و كارفرما را
۸۰ درصد و كارگر را ۲۰ درصد مقصر اعلان كرده است و شركت الف و پيمانكار ب هركدام ديگري را كارفرما معرفي و خود را مبري از مسئوليت دانسته اند با توجه به مراتب فوق پاسخ دهيد:
اولاً مسئول قتل كارگر متوفي چه شخصي است و مجازات وي چگونه تعيين مي گردد(با توجه به مداخله مباشر و سبب)
ثانياً كارفرماي موردنظر كارشناس چگونه تعيين مي گردد و به نظر شما كدام شخص كارفرما است؟

ثالثاً برفرض اگر شركت الف كارفرما معرفي گردد با توجه به اينكه رئيس هيات مديره دستوري داده است،مسئوليت متوجه كيست و ديه مقتول توسط چه شخصي پرداخت مي شود؟
رابعاً قتل واقع شده از چه نوع بوده و مجازات قانوني آن چيست؟
خامساً تعيين درصد تقصير و مسئوليت ناشي از آن بر عهده ي كارشناس است يا مرجع قضايي ؟به چه دليل؟

ب)به
۶ سوال زير پاسخ صحيح بدهيد:(۱۰نمره)
۱ـ آيا عفو مجرم آثار كيفري را زائل مي كند يا خير؟توضيح دهيد.
۲ـ آيا سازمانها و نهادهاي عمومي و دولتي مجاز به اعلان گذشت نسبت به جرائم واقع شده عليه آنها هستند يا خير؟به چه دليل؟
۳ـ آيا فروش مال الارث توسط يكي از ورثه جرم است يا خير؟به چه دليل؟
۴ـ آيا دفاع دربرابر نيروهاي انتظامي كه اقدامات آنان موجب سلب آزادي فرد شود مجاز است يا خير؟توضيح دهيد.
۵ـ اگر زني از حق حبس خود استفاده كند و تمكين ننمايد آيا مي تواند عليه شوهرش بعنوان جرم ترك انفاق شكايت نمايد؟توضيح دهيد.
۶ـ تفاوت جرم افتراء و نشر اكاذيب را بنويسيد.

۱- اگرمتصدي بانك باسوء استفاده ازرمزالكترونيكي صاحب حساب پول اورابه حساب دوستش واريزوازطريق دوستش برداشت نمايدمسووليت كيفري متصدي ودوستش رابنويسيد.

۲- تفاوت معاونت درشروع به جرم وشروع درمعاونت جرم راباذكرمثال توضيح دهيد.

۳- راننده ماشيني خانمي رابه قصدربودن طلاهاي دست وگردن وي سواراتومبيل خود مينمايدكه خانم پس ازاطلاع ازقصدراننده وبعلت عدم توقف وي ازترس خودرابه بيرون ماشين انداخته وباوجودجراحات شديدنجات يافته است.
- عمل راننده تحت چه عنواني قابل مجازات است؟
- ديه صدمات وارده به خانم مذكور برعهده كيست چرا؟

۴- ازطرف دادگاه حقوقي دستور توقف عمليات ساختمان مشاعي به خواسته يكي ازشركاء صادرشده وشريك ديگرعمليات ساختماني راادامه داده است.
- آياعمل شريك تكميل كننده ساختمان جرم است چرا؟
- درصورت مثبت بودن پاسخ تحت چه عنواني قابل مجازات است؟

۵-آيادرجرم تصرف عدواني اثبات مالكيت شاكي شرط ميباشد ياخير؟ توضيح دهيد.

۶-خانم ش پس ازمراجعه به پزشك متخصص زنان وانجام عمل سونوگرافي متوجه ميشوددختري۵ماهه رابارداراست كه جنين معلول ميباشداين موضوع رابامادرش مطرح ميكندومادرتوصيه مينمايدكه جنين راازطريق آقاي ب كه پزشك عمومي وآشنابوده سقط نمايدتافرزندمعلول بدنيانياوردودخترنيز ميپذيرد ونزدآقاي ب ميروندوبعدازاخذرضايت وبرائت ازمادرسقط جنين توسط پزشك مذكورمادرجنين دراثر شدت خونريزي قبل ازرسيدن به بيمارستان فوت مينمايدوشوهرخانم ش كه اجازه سقط جنين رانداده است و فرزندديگري نيزداردازپزشك ومادرهمسرش بعنوان قتل همسروجنين اعلام شكايت مينمايد.
-اگرشماوكيل شوهرخانم ش بوديدباچه عناويني ازپزشك و مادرهمسرش شكايت وازحقوق وي دفاع ميكرديد
-مسووليت كيفري ومجازات آقاي ب بعنوان پزشك ساقط كننده جنين چيست؟
- مرگ خانم ش قتل محسوب ميگرددياخيردرصورت مثبت بودن پاسخ نوع ومجازات قانوني و چگونگي اجراي آن رابنويسيد.
-اگرشوهرخانم ش براي سقط جنين اذن مي دادچه تاثير حقوقي داشت؟
- مسووليت كيفري ومجازات مادرخانم ش رابنويسيد.
قسمت اول- مسئله:
آقاي الف كه مجرد بوده از طريق خواهرش دوشيزه ب را به منزلشان دعوت و با وعده ازدواج با وي نزديكي نموده است و چون به وعده خود عمل نكرده است خانم ب به خانواده اش موضوع را بيان كرده كه برادر و پدر مشاراليها شبانه از طريق مكالمه تلفني با شخص الف مشاجره نموده كه با فحاشي و مشاجره طرفين به الف اطلاع مي دهند كه براي كشتن وي به منزل او خواهند رفت. الف بلافاصله موضوع را به خانواده اش اطلاع داده و همه اعضاي خانواده اش جز برادرش را از درب پشتي ساختمان به بيرون مي فرستد و به اتفاق برادرش با آماده كردن چوب و چاقو منتظر برادر و پدر خانم ب مي مانند و به محض شكسته شدن شيشه درب ورودي ساختمان توسط برادر و پدر خانم ب، درب ساختمان را گشوده و با دو نفر مذكور كه مجهز به چوب و چاقو بوده اند با هم درگير مي شوند و پدر خانم ب برادر الف را به علت تاريكي شب و شباهت دو برادر، شخص الف تصور كرده، و با ضربات متعدد چاقو به قتل مي رساند و شخص الف نيز كه با برادر خانم ب درگير بوده با ورود ضربه چوب به سر وي او را بيهوش نموده كه پس از اعزام به بيمارستان فوت مي نمايد با دخالت مردم و مامورين انتظامي نزاع خاتمه مي يابد. با توجه به مراتب فوق به پرسشهاي زير پاسخ دهيد:
اولاً- اگر شما وكيل خانم ب باشيد براي احقاق حق او تحت چه عنوان يا عناويني و عليه چه كساني طرح شكايت مي نماييد.
ثانياً- اگر شما وكيل پدر خانم ب باشيد چگونه وبا چه مستنداتي از وي دفاع مي نمائيد. بويژه اگر نامبره اعتقاد به مهدورالدم بودن شخص الف داشته باشد؟
ثالثاً- اگر شما وكيل اولياء دم برادر خانم ب باشيد با فرض اعتقاد مقتول به مهدورالدم بودن شخص الف چه اقدام يا دفاعي از عمل وي و حق اولياء دم وي مي كرديد؟
رابعاً- اگر شما وكيل شخص الف باشيد بر چه اساسي از وي دفاع مي كرديد؟
خامساً- اگر شما وكيل اولياء دم برادر الف باشيد چه پاسخي به دفاعيات وكيل پدر ب (در مورد اشتباه در شخص مجني عليه و اعتقاد به مهدورالدم بودن او) مي داديد؟

قسمت دوم- سئوالات تشريحي:
هرگاه محكوميت اول محكومي مشمول عفو عام يا خاص قرار گيرد و براي بار دوم محكوميت حبس پيدا كند آيا مي تواند براي محكوميت دوم از آزادي مشروط استفاده كند؟به چه دليل؟
۱-پدربزرگ پسر ۱۴ ساله اي عليه امين كه ضم ولي شده است اعلان شكايت كرده كه او از علاقه نوه اش به موتور سواري استفاده كرده و نوشته التزام آور به مبلغ پنجاه ميليون ريال به تاريخ زماني كه قانوناً داراي اهليت استيفاء خواهد شد دريافت نموده، با فرض اثبات اين شكايت، آيا عمل امين را جرم مي دانيد يا خير؟ اگر امين قابل تعقيب كيفري باشد اتهام او را از مصاديق چه جرمي و با كدام يك از مواد قانوني منطبق مي دانيد؟
۲- ارش چيست؟ آيا باديه قابل جمع است؟ آيا ارش مهلت پرداخت دارد يا خير؟
۳-آيا فروش مال مشاع توسط شركاء جرم است؟ به چه دليل؟
در جرائم اشخاص حقوقي مسئوليت كيفري متوجه چه شخصي است و مجازات آن چگونه اعمال مي شود؟ و آيا آثار تبعي دارد؟
سوال
۱- اگر احمد به قصد قتل و با تباني قبلي بهروز را به روي جواد پرتاب كند و در نتيجه جواد كشته شود ، چه اتهامي متوجه احمد و بهروز است ؟
سوال
۲- قتل ناشي از تخلف در امر رانندگي ، ماهيتا چه نوع قتلي است؟
سوال
۳- آيا اقام زرگري كه به قصد ساختن بند گردنبند مقداري طلا از مسكوكات ايراني يا خارجي بر مي دارد جرم است يا خير؟
سوال
۴- در معاملات مربوط به مال غير منقول ، چه معامله مجرمانه اي معامله معارض است؟
سوال
۵- آيا اقدام كارمندي كه به علت اهمال موجبات تضييع يك مال دولتي سپرده شده و به وي را فراهم مي كند ، مشمول عنوان مجرمانه اي است يا خير؟ .
سوال
۶ در طلاق بائن ، زن يا مرد از احصان خار مي شود يا خير ؟
سوال
۷- اگر كسي با حضور و معرفي خو به جاي ديگري ، دفاتر اسند رسمي را به عنوان فروشنده امضاء و مبادرت به دريافت ثمن معامله كند ، چه جرائمي را مرتكب شده است؟
سوال
۸- ربودن مال ديگري و با استفاده از سلاح تقلبي و تهديد مالباخته ، اگر سرقت مستوجب حد نباشد مشمول چه عنوان مجرمانه اي است ؟
قسمت ب
مسئله : آنرا به دقت بخوانيد و به سوال آن مستند به قانون و به اختصار پاسخ دهيد :موسسه پژوهشي الف ، كه دولتي است ، در راستاي تحقق اهداف و برنامه هاي علمي و تحقيقاتي خود بعد از طي تشريفات قانوني در تاريخ ۲۰/۱۱/۱۳۸۲ با انعقاد قرارداد با شركت سهامي خاص ب چندين عدد رايانه
خريداري مي كند :
۴/۳ ثمن معامله پرداخت و رايانه ها تحويل مسئولين موسسه الف مي شود در قرارداد تصريح مي شود كه شركت ب موظف است در زماني كه رئيس موسسه الف اعلام مي كند كارشناسان لازم را براي نصب و راه اندازي و افتتح سالن رايانه اعزام و سپس مابقي ثمن را تحويل گيرد . در تاريخ ۱۶/۳/۱۳۸۳ با اعلام رئيس موسسه پژوهشي الف ، كارشناسان شركت ب به محل اعزام مي شوند . اما هنگام نصب و راه اندازي رايانه هاي serverمشخص مي شود كه قطعات processor board و mother board مربوط به پنج عدد از رايانه هاي server در محل خود نيست و رايانه هاي مزبور ناقص است . وكيل موسسه الف عليه مديران شركت ب اقامه دعوي مي كند ولي با انجام تحقيقات و به اتكاي مدارك و اسناد ، مشخص مي شود كه رايانه هاي server به طور كامل تحويل شده است و processor board و mother board پنج عدد از رايانه هاي مزبور توسط يكي از كارمندان شاغل در موسسه بنام جواد به سوء نيت برداشته شده و وي آنها را به داريوش كه مي دانسته قطعات مزبور متعلق به موسسه پژوهشي الف است مي دهد تا آنها را به فروش رسانده و وجوه حاصل از فروش قطعات را به نسبت مساوي بين خود تقسيم كنند . داريوش نيز آنها را به يك فروشنده رايانه به نام كريم مي فروشد ....
اكنون با عنايت به مفروضات فوق و مستند به قانون و به تفكيك استدلال كنيد چه اتهام يا اتهاماتي متوجه آقايان جواد -‍‍ داريوش و كريم مي كنيد و به چه دليل ؟

××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××
آئين دادرسي كيفري
به سئوالات زير به صورت مستند و مستدل پاسخ دهيد :
۱-با توجه به مقررات حاكم آيا تقاضاي استرداد كيفر خواست از سوي دادستان در دادگاه قابليت استماع دارد يا خير ؟
۲- آيا دادسرا مجاز است قرار تعليق تعقيب متهم را صادر كند ؟ از منظر ضوابط موجود و قابل اعمال بررسي كنيد؟
۳- تفاوت بين شعب تشخيص و ديوان عالي كشور چيست ؟
۴- مرجع رسيدگي به جرائم معاونين جرام مشمول حد زنا و لواط كدام است ؟
۵- اجراي احكام دادگاه اطفال كدام است ؟
۶- ترتيب اجراي احكام ضرر و زيان ناشي از جرم چگونه و با كدام مرجع است؟
۷- دستور ضبط وثيقه يا وجه الكفاله يا وجه التزام با كدام مرجع است دادستان يا رئيس حوزه قضايي؟ از ديدگاه قانوني توضيح دهيد ؟
۸- وظيفه دادسرا در پرونده هاي قتل غير عمدي كه متهم آن متواري و غير قابل شناسايي است چيست ؟
۹- آيا تحقق اختلاف بين دادگاه عمومي جزائي و دادگاه كيفري استان قابل تصور است ؟ مرجع حل چنين اختلافي كجاست ؟
۱۰-ماهيت رد مال در جرائمي مانند كلاهبرداري و سرقت چيست ؟ اجراي مفاد چنين احكامي با كدام مرجع است

فرمانده كلانتري به يكي از ماموران كلانتري دستور مي دهد تا نسبت به دستگيري سيروس به اتهام سرقت اقدام نمايد و تاكيد مي كند در صورت انجام ندادن اين دستور مامور را بازداشت مي نمايد . به هنگام بازداشت ، سيروس چون متوجه غير قانوني بودن اقدام مامور كلانتري مي شود با مامور كلانتري دگير شده و يكي از اطفال محل بنام حبيب به ياري مامور شتافته و با مجروح كردن سيروس در صدد كمك به دستگيري وي بر آمده است كه سيروس ضرباتي به حبيب وارد نموده و نهايتا سيروس دستگير و به مرجع قضايي معرفي شده است . از سوي ديگر سيروس عليه فرمانده و مامور كلانتري بعنون بازداشت غير قانوني و دستور به انجام آن اعلان شكايت كرده است .
با توجه به مراتب فوق پاسخ دهيد :
۱-مامور كلانتري در دفاع از اتهام بازداشت غير قانوني سيروس به امر آمر قانوني و اكراه استناد كرده آيا اين دفاع قابل پذيرش است يا خير به چه دليل ؟ نتايج پذيرش يا نپذيرفتن دفاع مذكور را بنويسيد ؟
۲-سيروس به اتهام تمرد در برابر مامور دولت و ايراد ضرب نسبت به حبيب مورد تعقيب قرار گرفته است شما بعنوان وكيل سيروس چگونه و با چه استدلالي از وي دفاع مي نمائيد ؟

قسمت ب- سئوالات تشريحي
۱-بر اساس ماده ۹ قانون مجازات اسلامي : « مجرم بايد مالي را كه در اثر ارتكاب جرم تحصيل كرده ست اگر موجود باشد عينا و اگر موجود نباشد مثل يا قيمت آنرا به صاحبش رد كند و از عهده خسارات وارده نيز بر آيد.»منظور از عهده خسارات وارده بر آيد ، چيست ؟ و براي وصول اين خسارات چه اقداماتي بايد از سوي متضرر از جرم يا وكيل وي صورت گيرد ؟
۲-اگر مجازات جرمي بموجب قانون لاحق تخفيف يابد شما بعنوان وكيل محكوم عليه چه اقدامي انجام مي دهيد و تقاضاي خود را به كدام دادگاه ( بدوي تجديد نظر يا ديوانعالي كشور ) تقديم مي نمائيد ؟
۳-آيا محروم كردن ( نه محروم شدن ) افراد از حقوق اجتماعي در جرائم مشول قصاص بعنوان مجازات تتميمي يا تكميلي جايز است يا خير به چه دليل ؟
۴-فردي در اثر حركات و الفاظ تحريك آميز ديگري را به فحاشي و درگير شدن با خود وادار نموده است ، در مقابل دفاع چه اقدامي بنفع شخص تحريك شده مي توان انجام داد ؟
۵-فرد غير رشيدي نسبت به تخريب مال منقول خود ( جرم قابل گذشت ) اعلان رضايت نموده است .آيا اين رضايت براي تخفيف مجازات يا صدور قرار موقوفي تعقيب قابل پذيرش است ؟ به چه دليل ؟
۶-در نظام كيفري ايران آيا شروع به جرم ، جرم محسوب مي شود يا خير ؟
۷-در ماده ۵۱ قانون مجازات اسلامي آمده است :«جنون در حال ارتكاب جرم به هر درجه كه باشد رافع مسئوليت كيفري است .»منظور از قيد ( هر درجه ) براي جنون چيست ؟
۸- پزشكي براي انجام عمليات جراحي از مريض فقط رضايت گرفته است ، پس از عمل جراحي دو پاي وي فلج شده است ، شما بعنوان وكيل مريض معلول شده در اثر عمل جراحي چه اقدام قانوني بنفع وي را قابل اعمال مي دانيد ؟