دوشنبه ٠٥ خرداد ١٣٩٩
شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن، ماه مبارک رمضان، ماه دوری از گناهان، ماه بندگی مبارکتان باد.
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2654
 بازدید امروز : 540
 کل بازدید : 4405733
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/1094
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
اوقات شرعی
صفحه اصلی > اطلاعات حقوقی > نمونه سوالات اختبار > حقوق مدنی 

حقوق مدني :
به سوالات زير بر اساس موازين قانوني و حقوقي پاسخ دهيد:
۱-در قرارداد بيعي كه بين احمد و مرتضي منعقد مي شود ، شرط شده است كه احمد ماهانه بيست هزار تومان به فرزند مرتضي بپردازد. احمد و مرتضي پس از عقد معامله را اقاله مي كنند. وضعيت اقاله را بررسي كنيد.

۲-در ماده ۷۲۰ قانون مدني مقرر شده است : ((ضامني كه به قصد تبرع ضمانت كرده است حق رجوع به مضمون عنه را ندارد )) اين ماده را با ماده ۲۶۷ قانون مدني مقايسه و رابطه دو ماده را بررسي نماييد.
ماده
۲۶۷ : ((ايفاي دين از جانب غير مديون هم جايز است اگر چه از طرف مديون اجازه نداشته باشد وليكن كسي كه دين ديگري را ادا مي كند اگر با اذن باشد حق مراجعه به او دارد والا حق رجوع ندارد.))

۳- در عقد مضاربه شرط مي شود كه عامل حق فسخ عقد را ندارد . شرط و عقد را بررسي نماييد.
۱ در ماده ۴ قانون نحوه اجراي محكوميت هاي مالي مقرر شده است: هر كس با قصد فرار از اداي دين و تعهدات مالي موضوع اسناد لازم الاجراء و كليه محكوميتهاي مالي ، مال خود را به ديگري انتقال دهد به نحوي كه باقيمانده اموالش براي پرداخت بدهي او كافي نباشد عمل او جرم تلقي و مرتكب به چهار ماه تا دو سال حبس تعزيري محكوم خواهد شد و در صورتي كه انتقال گيرنده نيز با علم به موضوع اقدام كرده باشد شريك جرم محسوب مي گردد و در اين صورت اگر مال در ملكيت انتقال گيرنده باشد عين آن و در غير اينصورت قيمت يا مثل آن از اموال انتقال گيرنده بابت تاديه دين استيفاء خواهد شد
توضيح دهيد معامله به قصد فرار از دين با توجه به مواد فوق و ساير مواد قانوني چه وضعيتي دارد.

۲ شخصي به نام مرتضي كه پزشك است با دختري از خانواده اي بسيار محترم رابطه زوجيت دائم برقرار مي كند. پس از انعقاد عقد نكاح و بروز اختلاف بين آنان، شوهر ، همسر خود را اجبار كرده كه اگر تمام اموال خود را به نام شوهر نكند ، او را طلاق خواهد داد . زن نيز به همين دليل اموالش را به شوهر منتقل مي نمايد. به عنوان وكيل طرفين چه استدلالي از موكل خود مطرح مي نماييد. مستندا به مواد قانوني و اصول حقوقي بررسي كنيد.

۳ جواد ضمن قرارداد وكالت به جمشيد وكالت بلاعزل در فروش منزل مسكوني اش را مي دهد.
قبل از فروش منزل مزبور توسط جمشيد (وكيل) ، جواد خود آن منزل را به احمد مي فروشد.
وضعيت عقد وكالت و نيز معامله جواد به احمد را بررسي و تحليل نماييد.

۴ شركت البرز يك قطعه زمين به مساحت ۴۰۰۰متر را به كيومرث به مبلغ ۱۰ ميليون تومان منتقل مي كند تا در دو قسط بپردازد. در ضمن عقد شرط مي شود كه كيومرث ظرف مدت ۴ ماه زمين مزبور را مسكوني نمايد و در صورت تخلف ، شركت البرز حق فسخ خواهد داشت. مدت مقرر براي پرداخت قسط دوم ۶ ماه پس از انعقاد قرارداد معين شده است. كيومرث ظرف ۴ ماه تعهد خود را انجام نداده و زمين را به منطقه مسكوني تبديل نكرده است. شركت البرز پس از ۶ ماه از تاريخ انعقاد قرارداد ( موعد مقرر براي پرداخت قسط دوم ) چك را به بانك برده و نقد مي كند.
مستندا به موازين قانوني و اصول حقوقي ، وضعيت شركت البرز را از جهت داشتن حق فسخ بررسي نماييد.
۱ جمشيد يك فقره چك به مبلغ ۵ ميليون تومان صادر و به ناصر تسليم مي كند. ناصر چك مذبور را در بانك محال عليه نقد مي نمايد. پس از مدتي جمشيد اظهارنامه اي ارسال كرده و از او مي خواهد مبلغ ۵ ميليون تومان مذكور را كه به عنوان قرض به وي داده است مسترد كند. ناصر در پاسخ مي نويسد : شما بدهكار من بوده ايد و از بابت دين خود چك مذبور را صادر كرده ايد. شما به عنوان وكيل طرفين مستدلا و بر اساس موازين قانوني و قضايي از موكل خود دفاع نماييد.
۲ جواد يك دستگاه آپارتمان متعلق به احد را به عنوان مال خود به رضا مي فروشد. احمد پس از آگاهي از معامله مزبور به دليل كشف الفساد ناشي از مستحق للغير در آمدن مورد معامله دادخواست اعلام بطلان معامله را مطرح مي كند. با فرض پذيرش ادعاي خواهان ، آيا رضا استحقاق قيمت قراردادي را دارد يا استحقاق قيمت روز مورد معامله را؟ با توجه به مباني حقوقي و قضايي مستدلا پاسخ دهيد.
۳ شهرداري اصفهان، ملك متعلق به مرتضي را به قيمت بيست ميليون تومان خريداري مي كند. قيمت واقعي ملك مزبور نود ميليون تومان است و مرتضي از قيمت واقعي اطلاع ندارد. در قرارداد بيع اين شرط گنجانده شده است: اسقاط كافه خيارات ولو خيار غبن فاحش، شما به عنوان وكيل مرتضي چه اقدامي را در حمايت از وي توصيه مي كنيد. مستدلا پاسخ دهيد.
۴ مريم به مدت يك سال به طور رسمي به عقد نكاح عليرضا درآمده است و بكارت وي زايل گرديده است. در مدت عقد از يكديگر جدا مي شوند و مريم بدون اعلام اين موضوع به جمشيد،به ازدواج دائم و رسمي جمشيد در مي آيد در عقدنامه از عنوان دوشيزه استفاده شده است پس از مدتي جمشيد از رابطه نكاحيه مريم و عليرضا آگاه مي شود و تصميم مي گيرد از حقوق قانوني خود در قبال مريم استفاده كند. در عقد نكاح مريم و جمشيد شرط بكارت نشده است. شما به عنوان وكيل جمشيد چه اقدام قضايي را به وي توصيه مي كنيد؟ مستدلا بررسي كنيد.
۵ ملك قابل تقسيمي مشاعا متعلق به تقي و محمد است. محمد سهم خود را به امير مي فروشد. تقي قبل از اعمال حق شفعه از دنيا مي رود و ورثه او عبارتند از يك زن و يك فرزند پسر. نحوه اعمال حق شفعه توسط ورثه را مستدلا بررسي كنيد.
۱-شخصي از سال ۱۳۵۴ ، ملك تجاري را بعنوان اجاره در تصرف داشته ولي هيچگونه سندي اعم از عادي يا رسمي بين مالك ومتصرف تنظيم نشده ومدتي هم مقرر نگرديده ؛ در سال ۱۳۸۷ آقاي «الف» بعنوان يكي از دونفر وارث متصرف سابق عليه وارث مالك دعوايي بخواسته الزام به تنظيم اجاره نامه مطرح مي كند وآقاي «ب » وارث ديگر متصرف سابق نيز جداگانه دعواي مطالبه حق كسب وپيشه را عليه وراث مالك مطرح مي نمايد . وراث مالك در قبال هر دو دعوا به فقدان هر گونه اجاره نامه از گذشته تا كنون استناد ومنكر رابطه استيجاري مي شوند .
اولاً : شما بعنوان وكيل آقاي «الف» در قبال انكار رابطه استيجاري از سوي وراث ، چه دفاعي را براي موكل خود كه وارث متصرف سابق است انجام مي دهيد . مستنداً بيان كنيد .
ثانياً : نظر خود را بطور مستند ومستدل در خصول ماهيت دعواي آقاي «ب» از ابعاد مختلف بيان نماييد. (
۴نمره)
۲-شخصي در زمان حيات خود در حضور عده اي اظهار مي دارد كه بعد از مرگ من آقاي حسن وكيل است كه درآمد اجاره منزلم را وقف مسجد محل نمايد . چند سال بعد، مالك فوت مي كند ومتعاقب آن اداره اوقاف مدعي وقفيت ملك مي گردد . شما بعنوان وكيل وراث قانوني مالك در خصوص اقدام مالك وادعاي اوقاف در خصوص موارد زير چه دفاعي انجام مي دهيد :
الف) وضع حقوقي تفويض اقدام از سوي مالك به آقاي حسن براي بعد ازمالك
ب) تحقق ياعدم تحقق وقف نسبت به درآمد يا ملكيت ملك
پاسخ خود را مستنداً به مواد قانوني مربوط بيان نماييد . (
۴نمره)
۳-بانكي خصوصي در قبال تسهيلاتي كه به آقاي محمود پرداخت نموده ، قرارداد وسند مربوطه را با تمامي شرايط رايج در دفترخانه اسناد رسمي تنظيم وطي سند ،مديون به وصول وام اقرار نموده وضمن آن آقاي احمد نيز شخصاً از دين آقاي محمود ضمانت نموده وملك خود را وثيقه اين ضمانت قرار مي دهد . بعداً آقاي رسول به استناد حكمي قطعي كه طي آن سند مورد وثيقه متعلق به آقاي احمد بدليل وقوع جعل وتخلفاتي نظير آن كه در ثبت ملك صورت گرفته بوده باطل اعلام گرديده ، توثيق ملك خود بوسيله احمد را غير قانوني دانسته وخواهان ابطال سند رهني مي گردد .
اولاً : وضعيت قرارداد بانك با آقاي محمود (مديون) واحمد(ضامن) در زمان تنظيم سند رسمي ونيز پس از صدور حكم ابطال سند ملك را چگونه مي دانيد .
ثانياً : تاثير ابطال سند ملكي كه مورد وثيقه بوده در تعهدات مديون وضامن را چگونه ارزيابي مي كند .
ثالثاً : بنظر شما دادگاه در قبال دعواي ابطال سند رهني چه رايي بايد بدهد . (
۶نمره)
۴-آقاي فريبرز در رابطه با بيع ملك خود به آقاي شيرزاد ، قراردادي را منعقد وطي آن شروطي مقرر مي شود به اين نحو كه : ميزان ثمن معامله براساس عرف رايج بازار در تاريخي مشخص در آينده باشد ؛ بابت ثمن معامله آقاي بابك چك سفيد امضاء وفاقد تاريخ به آقاي فريبرز مي دهد كه مبلغ ثمن را در آن بنويسد ووصول نمايد ؛ چنانچه چك مزبور در هرزمان به بانك ارائه شود و منتهي به صدور گواهينامه عدم پرداخت گردد فريبرز حق فسخ معامله را خواهد داشت . ضمناً مورد معامله نيز به خريدار تسليم گرديده است . حال باتوجه به شرايط فوق ، وضعيت حقوقي وآثار ناشي از هريك از شروط يادشده در قرارداد را مستقلاً با استناد به مقررات قانوني مربوط بيان نماييد . (۴نمره)
۵-شخصي با ورود به تلمبه خانه باغي اقدام به آتش زدن آن نموده كه براثر آن ساختمان ووسايل وتجهيزات وتلمبه خانه موجود در آن كاملاً از بين مي رود . درهمان حين ، آتش سوزي به اتاق ومخزن سوخت داخل آن كه مجاور تلمبه خانه بوده سرايت كرده وآنرا منفجر مي نمايد . صاحب باغ با رويت آتش براي جلوگيري از سرايت آن به باغ بسرعت بوسيله لودر اقدام به تخريب درختان مجاور آتش وجابجايي تنه هاي آنها به طرف باغ مي كند كه اين اقدام وي موثر واقع واز گسترش حريق به باغ جلوگيري مي شود. عامل حادثه نيز به آتش زدن تلمبه خانه اقرارمي كند . در اين فرض مساله ، باطرح دعواي حقوقي در دادگاه:
اولاً : مباني قانوني مسئوليت شخص فوق ( ايجاد كننده حريق) را درخصوص هر يك از انواع خسارات وارده بر چه اساسي دانسته ودر دادگاه مطرح مي كنيد .
ثانياً : براي اثبات مسئوليت ايجاد كننده حريق در جبران زيانهاي وارده ، وظيفه شما بعنوان وكيل صاحب باغ در مورد هريك از خسارات وارده شامل تلمبه خانه ، مخزن سوخت ودرختان تخريب شده چيست ودفاع خود را بر چه محور يا محورهايي قرار مي دهيد ؟ به تفكيك ومستنداً ومستدلاً بيان نماييد . (
۴نمره)
سوال يك:عقد عيني را تعريف كنيد و دو عقد عيني را نام ببريد؟(۱نمره)
سوال
۲:اهليت تمتع و اهليت تصّرف را تعريف كنيد و براي هريك،مثالي بزنيد.(۲نمره)
سوال
۳:شرط خلاف مقتضاي ذات عقد با شرط خلاف مقتضاي اطلاق عقد چه تفاوتي با يكديگر دارند؟براي هريك مثالي بزنيد.(۱نمره)
سوال
۴:خيار شرط با خيار تخلّف از شرط چه تفاوتي دارد؟(۱نمره)
سوال
۵:دو تفاوت ميان اتلاف و تسبيب را بيان كنيد؟(۱نمره)
سوال
۶:اگر در عقد بيع،فروشنده بر خريدار شرط كند كه خريدار تا پنج سال حق فروشِ مبيع را ندارد،آيا،اين شرط صحيح است؟چرا؟(۱نمره)
سوال
۷:در ماده ي ۷۶۵ قانون مدني آمده:«صلحِ دعوي،مبتني بر معامله ي باطله،باطل است،ولي صلح دعوي ناشي از بطلان معامله صحيح است.»درمورداين ماده اختصارا توضيح دهيد.(۲نمره)
سوال
۸:در تعارض اماره قانوني با اماره قضايي،كداميك مقدّم است و چرا؟ (۱نمره)
سوال
۹:«الف»خانه خود را به «ب» مي فروشد و پس از عقد معلوم ميشود،«ب» فروش خانه را به وكالت از همسرش «ج»قبول كرده است،عقد بيع مزبور،چه وضع حقوقي دارد؟بر فرض صحت عقد بيع،آن«عقد بيع»براي چه كسي منعقد مي شود؟مستند قانوني ان را ذكر كنيد.(۲نمره)
سوال
۱۰:اگر در فروش ملك مشاعي بر خريدار شرط شود كه وي،حق افرازملكِ مشاعي را ندارد.به نظر شما،شرط مزبور صحيح است يا باطل؟ چرا؟بر فرض بطلان،فروش ملك مشاع،از نظر حقوقي،چه وضعي را دارد؟(۲نمره)
سوال
۱۱:«الف»ملكي را به نفع«ب»وصيت مي كند و سپس موصي«الف»، محجور ميشود و براي وي قيّم تعيين مي گردد.حال،پاسخ فرماييد:
آيا،حجر بعد از وصيت،موجب بطلان آن ميشود؟چرا؟
بر فرض صحت وصيت و قبضِ موصي به توسط موصي له،آيا،قيّم حق رجوع از وصيت را دارد؟چرا؟
۲نمره
سوال
۱۲:زوجه دادخواستي عليه زوج مبني بر مطالبه ي مهر به دادگاه تقديم مي دارد.زوج،با ارائه اسناد مثبته مدعي پرداخت وجوهي بابت مهر به زوجه مي شود. زوجه،دريافت وجوه را قبول مي كند،ليكن،مدعي مي شود كه وجوه دريافتي به عنوان«هبه»بوده است،در صورتي كه عنوان پرداخت(بابت مهر يا هبه)محرز نباشد،به نظر شما،دادگاه در اين خصوص،چه تصميمي بايد اتّخاذ كند؟مستند قانوني مربوط را ذكر كنيد.(۲نمره)
سوال
۱۳:شخصي خانه ي خود را كه در رهن بانك بوده،به ديگري مي فروشد. فروشنده،در رهن بودن خانه را براي خريدار مسكوت مي گذارد.پس از فروش، خريدار متوجه مي شود كه خانه در رهن بانك بوده است و عليه فروشنده دادخواستي به خواسته ي فسخ معامله به سبب خيار تدليس به دادگاه تقديم مي نمايد. به نظر شما،دادگاه در اين مورد چه تصميمي بايد بگيرد؟(۱نمره)
سوال
۱۴:«الف»اتومبيل خود را به«ب»مي فروشد.«ب»نيز،اتومبيل مزبور را به «ج»مي فروشد.سپس،معامله ميان«الف» و «ب» اقاله مي شود.
معامله ميان «ب» و «ج» چه وضع حقوقي پيدا مي كند؟چرا؟
آيا،«الف»مي تواند عين اتومبيل را از«ب» مطالبه نمايد؟(
۲نمره)
۱-بطور خلاصه فرق بين عقدباطل عقدغيرنافذو عقدخياري راشرح دهيد وبراي هريك مثالي بزنيد ۵/۱

۲-زن بارداري به علت كراهتي كه ازشوهردارددرمقابل پرداخت مبلغي بيش ازميزان مهريه به شوهرطلاق ميگيرد
- نوع طلاق مذكوررابيان كنيد
-آيااين زن بعدازطلاق حق مطالبه نفقه درايام عده راداردياخير؟پاسخ راباذكرمستند قانوني آن شرح دهيد.
۱

۳- باتوجه به مفاد ماده ۴۰۲ قانون مدني
- منظورازمبيع عين خارجي ودرحكم عين خارجي راباذكر مثال شرح دهيد.
- اگرمبيع پنجاه صندلي معين باشد وبين متبايعين مقررشودكه دوصندلي آن سه روزبعد تحويل گردد آيا فروشنده مي توانداز خيار تاخيرثمن استفاده كند؟ پاسخ راباذكردليل شرح دهيد.
۵/۱

۴- الف حق عيني وحق ديني راتعريف كنيد
ب
دوتفاوت ميان حق عيني وحق ديني رابيان نماييد
ج
درفروش زمين باقولنامه آيابراي خريدارحق عيني نسبت به موردمعامله ايجادمي شوديا حق ديني چرا؟
د
حق مرتهن نسبت به مال مورد رهن حق عيني است يا ديني چرا؟ ۲

۵- باتوجه به ماده ۷۹۳ قانون مدني آيا فروش ملك مورد رهن تصرف منافي حق مرتهن مي باشديا خيرچرا؟ ۱

۶- الف چه تفاوتي ميان معامله به قصدفرارازدين و معامله به قصدفرارازدين به طورصوري وجوددارد
ب- باتوجه به ماده
۲۱۸قانون مدني معامله به قصدفرارازدين باطل است ياصحيح ياغيرنافذ چرا؟
ج- دركداميك ازعقود درقانون مدني انجام معامله به قصد فرارازدين غيرنافذ شمرده شده است مستند قانوني راذكر فرماييد
۵/۱

۷- الف نظارت اطلاعي بانظارت استصوابي دروقف چه تفاوتي دارد
ب
اگردروقف نامه نظارت مطلق آمده باشدآيا ناظراطلاعي است يا استصوابي چرا؟
ج
فرق ميان مستصوب و متولي چيست؟ ۵/۱

۸- نشت آب دراثرپوسيدگي لوله منصوب درداخل بناموجب خرابي ساختمان همسايه شده است
آيا مالك لوله آب راكه اطلاعي ازپوسيدگي آن نداشته است مي توان مسوول خسارت وارده به ساختمان دانست چرا؟
۲

۹- درقولنامه اي كه براي فروش يك دستگاه ساختمان به مبلغ ۳۰۰ميليون تومان تنظيم ميشودبه لحاظ افزايش روند قيمت مسكن وتورم زياددراين بخش طرفين شرط ميكنند (هرگاه يكي ازآن دوحاضربه انجام معامله نشودموظف است مبلغ ۲۰ميليون تومان به ديگري بدهد) (۶)
الف- ماهيت حقوقي شرط مندرج درقولنامه چيست؟
ب- اگردرقولنامه فروشنده متعهدباشدازتاريخ تنظيم قولنامه ظرف يكماه درمحضرحاضروانتقال رسمي انجام وسندرسمي بنام خريدارتنظيم نمايدآيافروشنده ميتواندباپرداخت
۲۰ميليون تومان به خريدارازتعهدخودمبني برانجام انتقال رسمي وحضوردرمحضربراي تنظيم سند رسمي به نام خريدارامتناع نمايدچرا؟
ج
باتوجه به شرط پيش بيني شده درقولنامه آيا خريدارميتواندالزام فروشنده رابه انجام انتقال رسمي ساختمان وتنظيم سندرسمي به نام خودازدادگاه بخواهدچرا
د- ازنظرتحليلي حقوقي برفرض مثبت بودن پاسخ بند ج آياخريدارميتواندعلاوه برالزام مبلغ
۲۰ميليون تومان پيش بيني شده درشرط مندرج درقولنامه راازفروشنده مطالبه كندچرا؟نظرهيات عمومي ديوان عالي كشوردراين خصوص چيست؟
هد- آيا خريدارميتواندفقط مبلغ
۲۰ميليون تومان راازدادگاه مطالبه كندچرا؟برفرض مثبت بودن پاسخ آيادادگاه ميتواندحكمي به مبلغ كمتراز۲۰ميليون تومان صادركندمستندات قانوني راذكرنماييد
و
درصورت انقضاي مهلت يكماهه درقولنامه براي تنظيم سندرسمي ساختمان بنام خريداروامتناع فروشنده برانجام تعهدمزبورآياخريداربرفرض امكان الزام فروشنده به انجام تعهد(انتقال رسمي وتنظيم سندرسمي بنام خريدار)ميتواندخسارت تاخيرانجام تعهدرانيزمطالبه نمايدچرا؟
ز- آياقولنامه تنظيمي درخصوص يكدستگاه ساختمان مغايرت بامادتين
۴۶و ۴۸ قانون ثبت اسنادواملاك كشورنداردچرا؟ ماده ۴۶: ثبت اسناد ، اختياري است مگر در موارد ذيل‌:
۱- كليه عقود و معاملات راجع به عين يا منافع املاكي كه قبلا در دفتر املاك ثبت شده باشد.
۲- كليه معاملات راجع به حقوقي كه قبلا در دفتر املاك ثبت شده است‌..
ماده
۴۸: سندي كه مطابق مواد فوق بايد به ثبت برسد و به ثبت نرسيده در هيچ يك از ادارات و محاكم پذيرفته نخواهد شد

۱۰-مردي كه داري يك زوجه دائمي ويك فرزندپسرويك دختربوده فوت مينمايدپس ازفوت معلوم ميشودوي زني رابه نكاح منقطع به زوجيت خوددرآورده ودرنكاحنامه عادي شرط توارث زوجين ازيكديگرشده است
الف
آيازوجه نكاح منقطع باتوجه به شرط ضمن عقدمستحق اخذسهم الارث خود ميباشدياخيرچرا؟
ب
درصورتي كه دارايي متوفي پس ازكسرهزينه هاي قانوني وشرعي وديون يكباب خانه و۲۴۰ميليون تومان وجه نقدباشدسهم ورثه رابه تفكيك بيان نماييد ۲
۱-شخصي طبق بيع نامه عادي خانه را با رعايت شرايط عقد بيع به ديگري مي فروشد. در بيع نامه عيناً چنين قيد مي شود: (طرفين موظفند در تاريخ ۳/۳/۸۵ براي تنظيم سند رسمي معامله در دفتر خانه شماره ۹ حاضر شوند.) در تاريخ تعيين شده فروشنده در دفتر خانه حاضر ولي خريدار حاضر نمي شود و دفتر خانه عدم حضور خريدار را كتباً گواهي مي كند. سپس فروشنده فوت مي نمايد. آيا وارث فروشنده حق فسخ معامله را دارند؟ (۲ نمره)
۲-آقاي الف به آقاي ب در مورد فروش خانه اش وكالت مي دهد و در وكالت نامه قيد مي شود: (وكيل حق دارد خانه را به هر كس و به هر مبلغ و حتي به خودش بفروش برساند.) بعداً معلوم مي گردد كه وكيل خانه مذكور را به ۵/۱ قيمت به خودش فروخته است. با اين فرض نظر خود را در مورد نفوذ يا عدم نفوذ عقد بيع وه نحوه جبران احتمالي خسارات وارده به موكل بيان كنيد.(۳ نمره)
۳- محسن ۳/۱ مشاع از يك دستگاه كاميوني را كه مالك است در مقابل دريافت مبلغي با عقد رهن نزد بهمن به وثيقه مي گذارد. در صورتي كه عين مرهونه در اجاره شخص ثالثي باشد، وضعيت حقوقي عقد رهن را با فرض عدم اجازه ساير شركاي مشاع در قبض و اقباض عين مرهونه شرح دهيد.(۳ نمره)
۴-شخصي اتومبيلي مي خرد و پس از تحويل آن متوجه مي شود كه مبيع قبل از معامله چپ شده و شاسي و اطاق آن معيوب است و چون فروشنده اتومبيل به مسافرت خارج از كشور رفته است، خريدار اتومبيل را به مدت ۱۵ روز به ديگري اجاره مي دهد. آيا پس از مراجعت فروشنده از مسافرت خريدار مي تواند از خيار عيب استفاده كند؟(۲ نمره)
۵-حسن به تقي ده ميليون تومان بدهكار است و مسعود ضامن پرداخت بدهي حسن به تقي مي شود. بعداً حسن به علت فروش اتومبيل خود به تقي مبلغ ده ميليون تومان از وي طلب كار مي گردد.بعد از حال شدن زمان هر دو دين، تقي براي وصول مبلغ مورد ضمان خود دعوايي به طرفيت مسعود اقامه مي كند. مسعود مدعي مي شود كه بدهي تقي به حسن بابت معاملهءاتومبيل در مقابل بدهي سابق حسن به تقي تهاتر شده است و او ديگر بدهكار نيست. بعنوان وكيل تقي خلاصه دفاع خود را از وي بيان كنيد.(۵/۲ نمره)
۶-شخصي خانه خود را به ديگريبا سند عادي مي فروشد و در مبايعه نامه شرط مي شود كه خريدار تا مدت يك ماه حق فروش ورد معامله را به ديگري ندارد. بعداً خريدار از طريق دادگاه الزام فروشنده را به تنظيم سند رسمي معامله تقاضا مي كند. شما بعنوان وكيل فروشنده كه در واقع از انجام عقد بيع راضي نيست، مدافعات خود را بيان كنيد.(۵/۲ نمره)
۷-آقاي بهمني ۲۴ دستگاه رايانه براي آموزشگاه خود خريداري مي كند. بعداً معلوم مي شود كه شش دستگاه از رايانه ها مسروقه بوده است. شما بعنوان وكيل خريدار براي احقاق حقوق موكل خود چه اقداماتي مي توانيد انجام دهيد؟(۵/۲ نمره)
۸-شخص الف دو دستگاه اتومبيل خود را با يك قطعه زمين متعلق به شخص ب معاوضه مي كند و سند عادي معاوضه تنظيم و متعاملين ذيل سند را امضا مي كنند. قبل از ترك محل انجام معامله ناگهان شخص ب از معامله پشيمان شده و قصد خود را به فسخ آن اعلام مي نمايد و علت اختلاف موضوع منجر به طرح دعوي در دادگاه شده و شخص ب با استناد به خيار مجلس و شهادت شهود، تقاضاي فسخ معامله را مي كند بعنوان وكيل شخص الف دفاع خود را از وي بيان كنيد.(۵/۲ نمره)
الف
به مسئله ذيل پاسخ مستدل دهيد : ( چهار نمره )
شخصي ملك خويش را به مدت پنج سال در برابر مبلغ معين به ديگري اجاره مي دهد و شرط مي شود موجر به مدت سه سال حق فسخ داشته باشد ، پس از دو سال از زمان سپري شدن اجاره ، مالك عين مستاجر را به ديگري مي فروشد پاسخ دهيد :
۱-آيا اجاره در هر حال به قوت خود باقي مي ماند ؟
۲-آيا موجر مكلف به فسخ قرارداد اجاره مي گردد ؟
۳-مشتري چه حق يا حقوقي دارد ؟
۴-پس از بيع ، اجاره بها به چه شخصي تعلق مي گيرد ؟
ب- به تمام سئوالات ذيل پاسخ مشروح دهيد : ( هر يك دو نمره )
يك
بيع كالي به كالي را با ذكر مثال تعريف كنيد ، آيا بيع مزبور صحيح است ؟
دو
منفعت در اجاره اشياء چگونه معلوم و معين مي گردد ؟
سه
در چه عقودي تسلم مورد معامله شرط صحت است ؟ در بيع سلف و سلم چطور ؟
چهار
ماده ۷۶۵ قانون مدني كه مي گويد : «صلح دعوي مبتني بر معامله باطله باطل است ولي صاح ناشي از بطلان معامله صحيح است »با ذكر مثال تفسير كنيد.
پنج
اگر معامله اي منفسخ گردد آيا شرط ضمن آن قابل استناد است ؟
شش
حداقل دو مورد از موارد كاربرد اصل تاخر حادث در قانون مدني ، ( يا حقوق مدني ) را بيان كنيد .
هفت
اگر قبل از اطلاع از مرگ موكل ، وكيل بعد از فوت او ، تصرفات اعتباري در اموال موكل خود در حدود وكالت ، انجام دهد آيا تصرفات مزبور نافذ است ؟
هشت
موارد زوال ولايت قهري را بيان كنيد . آيا ولي قهري از طريق دادگاه قابل عزل مي باشد ؟