دوشنبه ٠٥ خرداد ١٣٩٩
شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن، ماه مبارک رمضان، ماه دوری از گناهان، ماه بندگی مبارکتان باد.
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5635
 بازدید امروز : 525
 کل بازدید : 4405718
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/0625
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
اوقات شرعی
صفحه اصلی > تحقیقات کمیته امور پژوهشی > کیفری > اختلاس، جعل و استفاده از سند مجعول 

بسمه تعالی

عنوان: اختلاس و معاونت در اختلاس از بانک   (........)  و جعل و استفاده از سند مجعول

علی   محمدپور اصل وکیل پایه یک دادگستری              

در مورخ 3/11/85  فردی با مراجعه به دفتر وکالت و معرفی خود به عنوان پدر متهمین   ( م  ) و ( م )  و خانم ( ز )  که در بازداشت به سر می بردند ماجرا را اینگونه شرح می دهد که احد از  فرزندان  او که متهم ردیف اول می باشد کارمند بانک (......)  است ،  که  با مراجعه  یک  خانم که چک بین بانکی به مبلغ 000/000/150 ریال در اختیار داشته و تقاضا می نماید این  چک بین بانکی  به حساب پس اندازش واریز شود  ، متهم وسوسه می شود که این عمل مجرمانه ( اختلاس ) را انجام دهد با این  توضیح که بعد از   واریز   وجه  چک بین بانکی  در حضور مشتری و بعد از خروج او  از  بانک متهم  چک  بانکی مذکور  را باطل نمی کند و آن برداشته و با  تماس تلفنی به برادر  خود ( متهم ردیف دوم )  اطلاع  می دهد که به بانک مراجعه نماید و چک را به برادر خود      می دهد تا از آن کپی  رنگی تهیه  نماید. متهم ردیف دوم  نیز چک  بین بانکی را به همسر خود که متهمه ردیف سوم است می دهد و  متهمه ردیف سوم با اخذ گپی رنگی از چک ، چک اصلی رابه متهم ردیف اول که همان کارمند بانک بوده مسترد می نماید ، کارمند بانک هم چک اصلی که یک بار وصول شده بوده  در جای خود  قرار می دهد و قرار می گذارند که متهمه ردیف سوم فردای آن روز به بانک مراجعه نماید و خود را صاحب   آن حساب پس انداز که یک خانم بوده معرفی نماید و اظهار دارد که صفحات دفترچه حسابم تمام شده و دفترچه جدید برای او صادر شود . متهمه در روز موعود وارد بانک شده و با در دست داشتن چک بین بانکی جعلی که اصل آن روز قبل وصول شده به متهم ردیف  اول مراجعه می نماید متهم نیز چون خودش مسئول کنترل و تطابق رمز چکها بوده چک  بین بانکی  جعلی را  به عنوان چک صحیح وصول کرده و دفترچه ای با شماره حساب صاحب اصلی حساب صادر کرده و پول را  به مبلغ 000/000/150 ریال از حساب صاحب حساب خارج می نمایند و تحویل متهمه ردیف سوم می دهد  . روز بعد از این ماجرا تمام چکهای بین بانکی به اتاق پایاپای بانک (.......) ارسال می شود که در آنجا کارمندان متوجه می شوند که  یک چک بین بانکی دو بار وصول شده است و مراتب به حراست بانک اطلاع داده می شود و با بررسی به عمل آمده فوراً متوجه جعلی بودن چک دوم شده و با توجه به این که کارمند مسئول کنترل رمز چک و شماره آن بوده تخلف کارمند احراز       می شود و کارمند متخلف باشکایت بانک توسط مأمورین نیروی انتظامی جلب  و  به دادسرا معرفی میگردد  و متعاقب آن دیگر متهمین نیز ظرف 2 روز دستگیر می شوند .متهمین در  آگاهی و دادسرا به جرم خود اعتراف نموده بودند .لازم به ذکر است فرد صاحب حساب از طرح شکایت علیه متهمین امتناع نمود .

با این توضیحات پدر متهمین وکیل جهت اخذ وکالت از متهمین و شنیدن توضیحات ایشان به بازپرسی مراجعه نموده و درخواست ملاقات حضوری جهت اخذ وکالت از متهمین می نماید که با موافت بازپرس پرونده در مورخ 6/11/85 به زندان محل بازداشت متهمین مراجعه می شود و  وکالت اخذ می گردد ، و پیوست پرونده   می گردد.

با توجه به اقرار صریح متهمین و محرز بودن وقوع جرم اختلاس توسط موکل به معاونت  دو موکل دیگر برای  و اظهار ندامت و پشیمانی آنها  واینکه به طمع مال و زیاده طلبی وسوسه شده بودند اینجانب  به موکل ردیف اول توصیه گردید که وجه مورد اختلاس از بیت المال  را قبل از صدور کیفر خواست به بانک  یا دادسرا مسترد نماید تا مشمول تبصره 3 ماده 5 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس وکلاهبرداری گردد تا حداکثر تخفیف در مجازات شامل ایشان شود .

متهم ردیف اول توسط بستگان خود کل مبلغ مورد اختلاس را قبل از صدور کیفر خواست به  بانک مسترد      می دارد  . متهم ردیف دوم و متهمه ردیف سوم  با درخواست وکیل جهت تبدیل تأمین با قرار وثیقه آزاد        می شوند متهم ردیف اول با توجه به الزام تبصره 5 ماده 5 قانون ذکر شده در بازداشت موقت باقی ماند .

 بعد از صدور کیفر خواست در دادسرا پرونده به شعبه 104 جزائی قم ارسال گردید ، جلسه رسیدگی  در تاریخ 29/1/86 در این شعبه تشکیل می گردد . با توجه به اقاریر متهمین و محرز بودن  جرم اختلاس و جعل دفاعیات وکیل دائر مدار اخذ حداکثر تخفیف در مجازات از دادگاه  تنظیم گردید  ، با در نظر داشتن اینکه متهم توصیه وکیل جهت استرداد مبلغ مورد اختلاس را انجام داد ه بود  وکیل در دادگاه  برای متهم ردیف اول به تبصره 3 از ماده 5 قانون فوق الذکر و برای متهمین دیگر به  وضعیت خاص متهم ردیف سوم و نداشتن سابقه کیفری و تلاش آنها برای  تخفیف اثرات جرم اظهار ندامت آنها موضوع  ماده 22 قانون مجازات اسلامی  استناد شد .

 دادگاه در نهایت اینگونه اتخاذ تصمیم نمود :

متهم ردیف اول :  درخصوص اتهام اختلاس با استناد به تبصره ی 3و6 ماده 5 از قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس و کلاهبرداری و مواد 523و 536و 726 از قانون مجازات اسلامی به تحمل دو سال و نیم حبس و همچنین انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم گردید که مجازات  مذکور النهایه  به مدت   سه سال  تعلیق گردید  و در خصوص اتهام معاونت در جعل به سه میلیون ریال جزای نقدی محکوم گردید . متهم ردیف دوم: در خصوص اتهام معاونت در اختلاس  به تحمل دو سال حبس  محکوم گردید که اجرای آن به مدت سه سال تعلیق گردید و درخصوص اتهام معاونت در جعل به پرداخت سه میلیون ریال جزای نقدی محکوم گردید. متهمه سوم: در خصوص معاونت در اختلاس به تحمل 2 سال حبس که به مدت سه سال تعلیق گردید و درخصوص اتهام جعل و استفاده از سند مجعول به ترتیب به پرداخت سه میلیون وپانصد هزار ریال و سه میلیون ریال جزای نقدی محکوم می گردد .

رأی صادره مورد قبول متهمین واقع شد و بدون اعتراض ایشان و بانک شاکی قطعی گردید .