شنبه ٢١ تير ١٣٩٩
رسول خدا صلّى اللّه عليه و اله فرمود:اى على،هيچ تهيدستى سخت‌تر از نادانى و هيچ مالى سودبخش‌تر از عقل نيست.
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5314
 بازدید امروز : 163
 کل بازدید : 4432785
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/0625
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
اوقات شرعی
صفحه اصلی > تحقیقات کمیته امور پژوهشی > کیفری > کلاهبرداری 

بسمه تعالی

عنوان  : کلاهبرداری

سید مرتضی شارق وکیل پایه یک دادگستری

 

 

در تاریخ 18/8/85  هشت نفر با مراجعه به دفتر وکالت اینجانب عنوان نمودند و ماجرای خود را اینگونه توضیح دادند که فردی به هویت (الف) با معاونت (و)و(ر) در سال 1384 تحت پوشش یک شرکت واهی که وجود خارجی نداشته و با توسل به وسائل متقلبانه به بهانه اخذ تهسیلات بانکی برای آنها از ایشان مبالغی را کلاهبرداری نموده اند ومتهم ردیف اول و سوم متواری شده است و متهم ردیف دوم به دلیل ارتکاب جرم دیگر در زندان به سر می برد . توضیح اینکه  از آقای (ل) مبلغ 000/000/40 ریال و از آقای (غ) مبلغ 000/000/125 ریال و از آقای (م) مبلغ000/000/130 ریال واز آقای (ق) مبلغ 000/000/150 ریال از آقایان (الف)و(ت) و (س) و (م) جمعاً مبلغ 000/000/150 ریال کلاهبرداری نموده و با هر کدام از آنها یک قرارداد واهی نیز منعقد نموده .  

با  احراز هویت مراجعین واخذ وکالت و انعقاد قرارداد با آنها و پس از ابطال تمبر مالیاتی وکالتنامه در تاریخ 20/8/85 شکایت کلاهبرداری از متهم ردیف اول و معاونت در کلاهبرداری از متهمین ردیف دوم و سوم تنظیم و به دادسرای عمومی قم تقدیم شد . شکایت جهت انجام تحقیقات به کلانتری محل وقوع جرم ارجاع گردید ، مدارک (قراردادها ) و فیشهای واریزی پول به حساب متهم ردیف اول تحویل کلانتری گردید تا ضمیمه پرونده گردد. متهم ردیف دوم جهت ارائه توضیحات به شعبه دوم بازپرسی قم احضار شد که با حضور در بازپرسی اظهار داشت که اظهارات شکات را درخصوص متهم ردیف اول تأیید می نماید که از شکات پول گرفته است ولی در خصوص اتهام خودش اظهار داشت که اتهام را قبول ندارد و خود او نیز مال باخته است و مبلغ000/000/40 ریال نیز از او کلاهبرداری نموده اند که کپی چکی که در وجه متهم ردیف اول صادر و وصول شده بود به بازپرسی ارائه نمود ودر ادامه اظهار داشت صرفاً جلسه صحبت کردن متهمین فراری با شکات در منزل او برقرار شده است و او از سوء نیت آنها بی اطلاع بوده . شعبه دوم بازپرسی  بعد از احضار متهمین فراری از طریق انتشار آگهی در روزنامه کثیرالأنتشار به درخواست وکیل پرونده اقدم به صدور نیابت قضائی به دایره نیابت تهران جهت جلب دو متهم فراری می نماید. ولی موکلین موفق به شناسائی مخفیگاه متهمین و جلب آنها نمی شوند .

شعبه دوم بازپرسی بعد از صدور کیفرخواست پرونده را جهت صدور رأی به دادگاه جزائی شعبه 109 قم ارجاع می نماید. شعبه 109 وقت رسیدگی به تاریخ 26/3/86 تعیین نموده و جلسه رسیدگی در وقت مقرر تشکیل       می گردد . متهمین ردیف اول و سوم متواری هستند و در جلسه حضور ندارند متهم ردیف دوم در دادگاه حضور دارد ، وکیل اسناد مثبته شکایت ( قرارداد منعقده موکلین با متهمین فراری و فیش واریزی پولها ) را به دادگاه ارائه نمود . دادگاه با استماع اظهارات طرفین ختم رسیدگی را اعلام و انشاء رأی نمود.

 

رأی دادگاه :

درخصوص اتهام (الف) موضوع  مباشرت درکلاهبرداری از شکات با این وصف که متهم تحت پوشش یک شرکت صوری برای اخذ تسهیلات بانکی با انعقاد قرارداد واهی با شکات از ایشان اخذ پول نموده است ، دادگاه با توجه به دلائل ابرازی و تحقیقات معموله و اظهارات متهم دیگر و سایر دلائل و قرائن موجود در پرونده با توجه به انطباق عمل متهم ردیف اول  با ماده 1 قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس ارتشاء و کلاهبرداری نامبرده را به تحمل سه سال حبس و استرداد اموالی که از شکات اخذ نموده و پرداخت 000/000/520 ریال جزای نقدی در حق دولت محکوم می نماید . وبزهکاری متهمین ردیف دوم و سوم دائر بر معاونت در کلاهبردای به جهت فقد ادله اثباتی که موجب اقناع وجدان دادگاه گردد محرز نبوده و با استناد به بند الف ذیل ماده 177 قانون آئین دادرسی کیفری حکم برائت آنان از بزه انتسابی صادر و اعلام می گردد.  

رأی صادره بعد از ابلاغ مورد اعتراض واقع نشد و در اجرای احکام کیفری با درخواست وکیل حکم جلب سیار و نیابت قضائی جهت جلب متهم فراری به دایره نیابت تهران صادر گردید و در اختیار موکلین قرار گرفت.