پنج شنبه ٠٢ آبان ١٣٩٨
ماه خون ماه اشك ماه ماتم شد ، بر دل فاطمه داغ عالم شد . فرا رسيدن ماه محرم را به عزادارن راستينش تسليت عرض ميكنیم.
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 392261
 بازدید امروز : 7
 کل بازدید : 4266117
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/0781
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
اوقات شرعی
صفحه اصلی > متن اخبار مهم 


  چاپ        ارسال به دوست

دستورالعمل نحوه تودیع پروانه وکالت به مرکز

بسم الله الرحمن الرحیم

دستورالعمل نحوه تودیع پروانه وکالت به مرکز

مقدمه

با استناد به ماده (3) آیین نامه مصوب 27/11/1397 رییس محترم قوه قضاییه مبنی بر اداره امور مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه توسط رییس مرکز، در راستای تسهیل در امور وکلا و امکان توقف موقت فعالیت­های وکالتی به منظور انجام اموری نظیر مسافرت یا درمان یا اشتغال به کار تمام وقت، دستورالعمل «نحوه تودیع پروانه وکالت به شرح زیر جهت اجرا توسط مرکز و مراکز استانی ابلاغ می­شود.

ماده 1)

منظور از «تودیع پروانه»، توقف موقت وکیل از تمامی فعالیت­های وکالتی است. وکیلی که پروانه خود را تودیع می­کند موظف است پروانه فعالیت، دفترچه وکالت و اوراق خام وکالتنامه خود را با درخواست کتبی و ذکر علت تودیع به مرکز استانی تحویل دهد. در مدت تودیع، حقوق و تکالیف حرفه ای وکیل با رعایت حقوق اشخاص ثالث، به حالت تعلیق درمی آید.

تبصره – در خصوص تعیین ظرفیت، پروانه­های تودیعی جزء پروانه­های در حال اشتغال محسوب نمی­شوند.

ماده 2)

هر وکیلی که تمایل به فعالیت مغایر با وکالت یعنی استخدام پیمانی یا قراردادی تمام‌وقت در نهادهای موضوع بند «ز» ماده (5) آیین‌نامه مصوب 28/11/1397 رییس قوه قضاییه، دارد، باید قبل از شروع بکار در فعالیت مغایر، درخواست مکتوب تودیع پروانه وکالت خود را با ذکر علت به هیأت مدیره استانی اعلام و هیأت مدیره در صورت عدم موارد منع، می­تواند برای مدت 2 سال با تودیع موافقت نماید.

تبصره 1 – مدت تودیع 2 سال خواهد بود و یک بار برای مدت مشابه قابل تمدید است. چنانچه وکیلی بعد از دو دوره متوالی مذکور همچنان تقاضای تمدید تودیع را داشته باشد باید درخواست خود را با ذکر دلیل موجه به هیأت مدیره تقدیم کند. درخواست مذکور پس از تأیید هیأت مدیره به کمیسیون مرکزی نقل و انتقال ارجاع می­گردد. کمیسیون می­تواند در صورت تأیید دلیل موجه با تودیع وکیل به مدت 2 سال دیگر موافقت نماید.

تبصره 2 – وکیلی که با درخواست تودیع وی موافقت می­شود موظف است درخصوص پرونده های وکالتی موکلین خود قبل از تودیع تعیین تکلیف نماید. در هرحال وکیل در برابر کلیه تعهدات خود به موکلین و اشخاص ثالث مسؤولیت دارد.

تبصره 3 – در صورتی که مبلغ دریافتی ماهانه وکیل از نهادهای موضوع این بند، بیش از 2 برابر حداقل حقوق اعلامی کارمندان دولت باشد، قرارداد وی با هر نوع یا عنوانی منعقد شده باشد در حکم قرارداد تمام­وقت خواهد بود.

ماده 3)

وکلایی که قبل از این دستورالعمل در فعالیت های مغایر با وکالت شروع بکار نموده اند، مکلفند ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل نسبت به تودیع پروانه وکالت خود به شرح فوق الذکر اقدام نمایند.

ماده 4)

در موارد زیر تودیع امکان­پذیر نیست:

الف) داشتن پرونده مفتوح در دادسرای انتظامی مرکز یا تعلیق از وکالت

ب) در صورت محکومیت به مجازات انتظامی و عدم اجرای کامل حکم

ج) عدم اعتبار پروانه وکالت در هنگام تودیع

د) استخدام رسمی در نهادهای موضوع بند «ز» ماده (5) آیین نامه مصوب 28/11/1397 رییس قوه قضاییه

تبصره – هیأت مدیره­های استانی موظف­اند پس از دریافت درخواست تودیع، ضمن بررسی بندهای «ج» و «د» این ماده و استعلام از دادسرای انتظامی مرکز، درصورت موجه بودن دلایل ابرازی و تأیید دادسرای انتظامی با تودیع موافقت نمایند.

ماده 5)

وکیلی که پروانه خود را تودیع می‌نماید مکلف است آبانماه هر سال، پنجاه درصد حق عضویت سال آینده را به مرکز پرداخت نماید. در صورت عدم پرداخت حق عضویت در مهلت قانونی تا سقف 5 سال تأخیر، مبلغ مذکور به صورت کامل دریافت خواهد شد. در صورتی که با تأخیر بیش از 5 سال پرداخت شود مبلغ مذکور 2 برابر خواهد شد.

ماده 6)

درصورتي كه وكلاي مركز، به سبب اشتغال به وکالت مشمول بیمه بازنشستگی بوده و همزمان مشمول هیچ بیمه بازنشستگی دیگری هم نباشند، در صورت پرداخت حق بيمه‌ در دوران توديع، مدت مزبور به عنوان سابقه بيمه محسوب خواهد شد.

ماده 7)

در صورتی که وکیل علاوه بر پروانه وکالت از مرکز، دارای پروانه وکالت از کانون وکلا یا دارای پروانه کارشناسی رسمی از مرکز یا کانون‌ کارشناسان رسمی دادگستری یا پروانه مشاوره خانواده یا پروانه تاسیس دفاتر خدمات قضایی باشد، موظف است نسبت به تودیع یکی از پروانه‌های مزبور حسب مورد اقدام نماید. در صورتی که وکیل پروانه وکالت مرکز را تودیع کند، در صورتی می­تواند از تودیع انصراف دهد که گواهی سوابق محکومیت انتظامی خود را از سایر مراجع ذی­صلاح ارائه دهد.

ماده 8)

در صورت عدم اجرای مفاد این دستورالعمل از سوی وکیلی که فعالیت مغایر دارد، تخلف انتظامی محسوب می­شود و مراتب جهت رسیدگی و صدور حکم مقتضی به دادسرای انتظامی ارجاع می­شود.

ماده 9)

روسای هیات مدیره استانی، مسول اجرا و نظارت بر مفاد این دستورالعمل هستند و مکلفند موارد تخلف را به دادسرای انتظامی گزارش نمایند.

این دستورالعمل در 9 ماده و 5 تبصره در تاریخ 9/5/1398 به تصویب رییس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه رسیده است.


٠٩:٤١ - سه شنبه ١٥ مرداد ١٣٩٨    /    شماره : ٤٢١٠    /    تعداد نمایش : ٤٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: