دوشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٧
«بَینَ الْحَقِّ وَ الْباطِلِ أَرْبَعُ أَصابِعَ، ما رَأَیتَ بِعَینَیكَ فَهُوَ الْحَقُّ وَ قَدْ تَسْمَعُ بِأُذُنَیكَ باطِلاً كَثیرًا.» بین حقّ و باطل به اندازه چهار انگشت فاصله است، آنچه با چشمت بینى حقّ است و چه بسا با گوش خود سخن باطل بسیارى را بشنوى. امام حسن مجتبی (ع)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 417212
 بازدید امروز : 118
 کل بازدید : 4097680
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/0781
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
اوقات شرعی
صفحه اصلی > اطلاعات حقوقی > نظرات مشورتي اداره كل حقوقي و تدوين قوه قضاييه  


  چاپ        ارسال به دوست

۱۸/۲/۱۳۹۵ ـ ۲۹۴/۹۵/۷ شماره نظریه

ـ با توجه به مواد ۴۷و ۵۴ و تبصره یک ماده ۵۴ آیا بانک دولتی به عنوان یک شرکت مادر تخصصی ميتواند با انعقاد قرارداد خرید خدمت به استناد تبصره یک مذکور از کارکنان شرکتهای زیر مجموعه خود در پستهای مدیریت تخصصی استفاده نماید.

شماره پرونده ۲۳۱۲ ـ ۵۸ ـ ۹۴

سؤال

به استحضار ميرساند قانون مدیریت خدمات کشوری طی ماده ۴۷ استفاده از خدمات کارکنان شرکتهای خصوصی درانجام وظایف پستهای ثابت سازمانی دستگاه های اجرائی را ممنوع کرده است. در عين حال ماهيت پستهای مدیریت حرفهای به گونهای است که بعضًا نياز به تخصص بالا و پيشرفته داشته و کارکنان دستگاه قادر به اجرای وظایف مذکور نميباشند. در عين حال افراد متخصص با سطح دانش مورد نياز دستگاه بسيار کمياب بوده و در صورت تمایل به همکاری حاضر به استخدام در بانک با حقوق پيشبينی شده در قانون و محدودیتهای اداری نميباشند لذا قانونگذار در ماده۵۴ و تبصره یک آن اجازه استفاده از نيروی بخش خصوصی در تأمين نيازهای مذکور را صادر نموده است. رویه عملی به این صورت است که یکی از شرکتهای تابعه بانک به دليل ماهيت غيردولتی٬ متخصصين مورد نظر را با حقوق و شرایط توافقی استخدام کرده و سپس طی قرارداد خرید خدمت با بانک افراد مورد نظر مستخدمين خود را به بانک اعزام کرده و افراد مذکور وظایف پستهای سازمانی تخصصی بانک را انجام ميدهند با توجه به مراتب فوق دو سؤال مطرح ميگردد:

۱ـ با توجه به مواد ۴۷و ۵۴ و تبصره یک ماده ۵۴ آیا بانک دولتی به عنوان یک شرکت مادر تخصصی ميتواند با انعقاد قرارداد خرید خدمت به استناد تبصره یک مذکور از کارکنان شرکتهای زیر مجموعه خود در پستهای مدیریت تخصصی استفاده نماید.

توضيح اینکه سهام شرکتهای زیر مجموعه ۱۰۰ %متعلق به بانک ميباشد ليکن به دليل تأمين سرمایه از محل سپردههای مردمی شرکتهای مذکور غيردولتی محسوب ميشوند.

۲ـ باتوجه به ماهيت غيردولتی شرکتهای زیرمجموعه بانک بعضًا از خدمات کارکنان بازنشسته دولت در این شرکتها استفاده می­ شود. آیا در فرض انععقاد قرارداد فوقالذکر حضور این افراد بازنشسته در استخدام شرکت در بانک مجاز است یا خير؟

۱۸/۲/۱۳۹۵ ـ ۲۹۴/۹۵/۷ شماره نظریه

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائيه

۱ـ در فرض استعلام با توجه به مفاد مواد ۴۷ و ۵۴ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶/۷/۸ با اصلاحات بعدی و تبصره ۱ ذیل ماده قانونی اخيرالذکر٬ بکارگيری نيروهای انسانی شاغل در شرکتهای غيردولتی زیر مجموعه و  استفاده از آنها در پست های ثابت سازمانی و مدیریتی آن بانک٬ ممنوع میباشد.

۲ـ با توجه به پاسخ سؤال اول٬ بکارگيری نيروهای بازنشسته در شرکتهای غيردولتی زیرمجموعه و استفاده از آنها در پستهای ثابت آن بانک٬ غيرقانونی میباشد.


١١:٣٤ - چهارشنبه ١٣ ارديبهشت ١٣٩٦    /    شماره : ٤٠١١    /    تعداد نمایش : ٢٢٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: